poniedziałek, 6 grudnia 2021

Kilka słów o wydaniach kultowego mixtejpu „Dawaj Mario!”


    

    Nie ma chyba w Polsce osoby, która siedząc w muzyce rap i kulturze hip-hop, nie znałaby kultowej serii mixtejpów z serii „Dawaj Mario”, które w latach 90. wypuszczał DJ JanMarian (Trzyha/WFD). Ogromna część słuchaczy rapu nad Wisłą mogła posłuchać z nich najświeższej dawki zachodniego rapu, który połączony z polskimi akcentami (często przedpremierowymi) po prostu powalał na kolana, a JMI nie miał swego czasu równych sobie. Co prawda, wypuścił już wcześniej kilka swoich mixów na kasetach magnetofonowych, ale to właśnie „Dawaj Mario” dało mu niezwykłą popularność i zapewniło prestiż oraz status legendy na polskiej rap scenie, obok faktu współtworzenia legendarnych formacji Trzyha i Warszafski Deszcz.    

    Mało osób zdaje sobie sprawę, że sama tylko pierwsza część tej klasycznej serii, posiada kilka wydań, które różnią się od siebie wieloma szczegółami, a bardzo często dotłoczenie (w wersji xero) mylone jest z totalnie pierwszym wydaniem. Uważam, że warto podzielić się z innymi swoją wiedzą, by wiedzieli co nie co o tym wydawnictwie. Rzecz jasna, największą wartość kolekcjonerską ma wydanie, które ukazało się jako pierwsze. 

TOTALNIE PIERWSZE WYDANIE - 13.10.1998
   
Totalnie pierwsze wydanie kasety magnetofonowej z
„jedynką” bestsellerowej serii, ukazało się 13 października 1998 roku, czego możemy dowiedzieć się z rozkładanej książeczki w poligrafii wydawnictwa. Wydanie te posiada okładkę odbitą na xero, która posiada rysunki i napisy w ostrych i pełnych barwach, a całość jest równo dopasowana do jej wymiaru. 

Prezentacja pierwszej edycji kasety / fot. własna

Na końcu rozłożonej książeczki znajduje się tag „JMI” zrobiony srebrnym markerem przez samego JanMariana.

Wspomniany tag / fot. własna
Jeśli idzie o kasetę, to po „stronie A” posiada ona nadruk z napisem „Dawaj Mario!”, oznaczeniem strony i informacją o prawach autorskich. „Strona B” to logo undergroundowej wytwórni „Rusz Głowom” i te same szczegóły, co na poprzedniej. 
Nadruki w pierwszym wydaniu / fot. własna


   DOTŁOCZENIE PIERWSZEGO WYDANIA 1998/99
    Wydawnictwo sprzedawało się tak dobrze, że wyprodukowany nakład (chyba 500 sztuk, nie jestem pewien) sprzedał się w mgnieniu oku, a zapotrzebowanie na taśmę w stolicy rosło z każdym dniem, wobec czego twórca zdecydował się na jej dotłoczenie i puścił w obieg kolejny rzut kaset. I tutaj już pojawiają się różnice, bo kolejne egzemplarze wyglądały nieco inaczej, niż te z pierwszego rzutu. Przede wszystkim widać jest, że okładka, podobnie jak w I rzucie, jest odbita na xero, ale barwy są bardzo wyjaśnione i nawet rozmazane, co pozwala stwierdzić, że jest to zrobione z okładki pierwszej edycji. Przemawia także za tym fakt, że na tylnym pasku poligrafii została zostawiona charakterystyczna kreska, typowa dla skanów (czy nierównego odbicia). Na końcu książeczki brakuje również oldschoolowego tagu. 

Prezentacja dotłoczenia kasety / Allegro

Różnica występuje także w nadrukach na kasecie
. „Strona A” to napis „JanMarian” i oznaczenie strony, z kolei na „stronie B” ujrzymy oznaczenie i logo „Rusz Głowom”, które, jak dobrze się przyjrzymy, jest nieco odmienne kształtem od tego z pierwszego rzutu. 

Nadruki w drugim rzucie taśmy / Allegro





 
KOLOROWA REEDYCJA - SIERPIEŃ/WRZESIEŃ 1999   

    Gdy JanMarian już znacznie ugruntował swoją pozycję na scenie, „Nastukafszy” przyjęło się znakomicie, a jego mixtejpy zaczęły docierać także w inne miejsca Polski, gdzie też wielu zajawkowiczów chciało się w nie zaopatrzyć, zdecydował się on na wznowienie serii „Dawaj Mario” w odświeżonej formie z nową (kolorową) szatą graficzną. Miało to miejsce na przełomie sierpnia i września 1999 roku. Poligrafia to całkowicie coś innego, niż wersje xero z 1998 roku, ale całość została wydrukowana na śliskim papierze.

Prezentacja kolorowej reedycji kasety / Discogs

 Nadruki są również bardzo proste, po obu stronach znajdują się oznaczenia i niezbyt duże logo „Rusz Głowom” na pasku.

Nadruki w kolorowym wznowieniu / Discogs

I to by było na tyle. O kolejnych ciekawostkach, różnicach w wydaniach i przeróżnych informacjach ze świata polskiego rapu będzie później. Może wleci jakaś recenzja? Zobaczymy...

Pan Wiktor

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz